Aktualności

Blog

Blog

Wynajem wózka widłowego bez operatora

Wiele osób, które prowadzą sezonową działalność gospodarczą, miewają różne zapotrzebowanie na pracowników oraz sprzęt. Biorąc pod uwagę racjonalne kalkulacje ekonomiczne, nie zawsze opłaca się zatrudniać pracowników na pełny etat, przez cały rok.

To samo dotyczy sprzętu, który potrzebny jest w przedsiębiorstwie jedynie przez kilka miesięcy w roku. Taka specyfika pracy może występować na przykład w branży rolniczej lub w przetwórstwie związanym z sezonowymi owocami i warzywami. Wtedy apogeum sezonu występuje raz w roku, a na co dzień takie przedsiębiorstwa nie potrzebują większości sprzętu, który ma pełne obłożenie przez 2-3 miesiące w roku. Podobna sytuacja ma miejsce na przykład w branży budowlanej, w zakresie dystrybucji materiałów budowlanych. W takich firmach najbardziej opłacalną formą zapewnienia odpowiedniego sprzętu do pracy jest wynajęcie go od firmy zewnętrznej.

Wózki widłowe i inne tego typu maszyny, można śmiało wynająć, gdyż są to maszyny mobilne i łatwo je załadować i rozładować z przeznaczonego do tego samochodu ciężarowego, za czym idzie można je z łatwością dostarczyć na teren określonego obiektu. Decydując się na wynajem wózka widłowego, są dwie opcje. Można wynająć zewnętrzną firmę, która zapewni zarówno sprzęt, jak i operatora wózka widłowego, zaś drugą opcją jest wynajęcie wózka widłowego bez operatora. Ma to swoje zastosowanie w wielu sytuacjach.

Kiedy zdecydować się na wynajęcie wózka widłowego bez operatora?

Wynajęcie wózka widłowego bez operatora może być korzystne. Pozwala to uniknąć braku zobowiązań finansowych, związanych z wynagrodzeniem dla operatora, któremu przeważnie trzeba zapłacić za cały dzień roboczy. To wynika z charakterystyki pracy. W przypadku wynajęcia samego wózka widłowego, dysponuje się sprzętem na obiekcie, ale cena wynajmu jest odpowiednio niższa, niż gdyby zatrudnić do jego obsługi dodatkowo operatora. To oznacza, że nie trzeba organizować pracy w taki sposób, aby wózek widłowy miał pełne obłożenie pracy, co jest warunkiem koniecznym, aby zatrudnienie operatora z zewnątrz było opłacalne. Dysponując więc samym sprzętem, mogą nim operować pracownicy zatrudnieni już na obiekcie wtedy, gdy akurat jest na to zapotrzebowanie. Takie rozwiązanie jest optymalne zwłaszcza w mniejszych firmach, które zatrudniają mniejsza ilość pracowników, a praca w przedsiębiorstwie nie jest zorganizowana w taki sposób, że każdy ma wąski zakres obowiązków.

O czym trzeba pamiętać, wynajmując wózek widłowy bez operatora?

Decydując się na wynajęcie wózka widłowego bez operatora, trzeba pamiętać o tym, że do jego obsługi trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. W przeciwnym razie można narazić się na duże szkody wyrządzone na mienie, a także na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pracowników. Jeśli jest to działalność komercyjna, to do operowania wózkiem widłowym mogą zostać dopuszczeni jedynie pracownicy posiadający odpowiednie legitymacja UDT.

Oto najważniejsze z nich:

  • III kategoria – dla prostych wózków prowadzonych.
  • II kategoria – dla wózków widłowych z operatorem siedzącym w kabinie.
  • I kategoria – dla wózków widłowych specjalistycznych.

Dopuszczając do pracy operatorów bez odpowiednich uprawnień, pracodawca naraża się na surowe konsekwencje prawne.